Bezpieczeństwo danych: Najnowsze trendy i technologie na rynku

Walka z cyberprzestępcami jest wyjątkowo trudna i wymaga dużej elastyczności oraz ciągłego poszerzania swoich kompetencji. Hakerzy stale pracują nad nowymi i coraz bardziej podstępnymi metodami pozyskiwania danych, które następnie są wykorzystywane przeciwko ich prawowitym właścicielom. Firma Masbit na bieżąco analizuje nowe zagrożenia oferując firmom kompleksowe rozwiązania gwarantujące większe bezpieczeństwo danych. Sprawdźmy, jak prezentują się najnowsze trendy oraz nowoczesne technologie rozwijane w celu lepszej ochrony danych.

Dlaczego bezpieczeństwo danych jest tak ważne?

Z roku na rok zwiększa się liczba firm, która przechowuje i przetwarza dane osobowe swoich klientów w cyberprzestrzeni, zarówno na dyskach fizycznych, jak również w chmurze. To stwarza ryzyko bardzo poważnych konsekwencji udanych ataków cybernetycznych, których celem jest pozyskanie danych wrażliwych. Firmy informują swoich klientów o tym, że przetwarzają ich dane, a jednocześnie obligują się do tego, aby zagwarantować przechowywanym informacjom pełne bezpieczeństwo.

O tym, jak duże znaczenie ma bezpieczeństwo danych przekonało się wiele firm, które już po wprowadzeniu RODO zostały ofiarami ataków cyberprzestępców. Oznacza to ogromne straty finansowe i wizerunkowe. Z tego właśnie względu firmy powinny korzystać z usług wykwalifikowanych zespołów programistycznych, które na bieżąco obserwują najnowsze trendy i nowoczesne technologie, które pozwalają skuteczniej stawić czoła podstępnym atakom cybernetycznym.

RaaS – ochrona przed atakami ransomware

Wiele ataków cybernetycznych dokonanych w ostatnich latach to tzw. ataki ransomware, które polegają na zaszyfrowaniu danych ofiary w celu zażądania okupu w zamian za ich uwolnienie. Takie ataki są bardzo podstępne i niestety całkiem łatwo można stać się ich ofiarą. Pojawiają się zresztą nowe platformy RaaS, które umożliwiają dokonywanie takich ataków bez specjalistycznej wiedzy. W związku z tym, firmy powinny wdrożyć odpowiednie procedury bezpieczeństwa, których przestrzegać będą wszyscy pracownicy. Co jakiś czas warto przeprowadzić wewnętrzny audyt, który pozwoli ujawnić słabsze obszary, w których należałoby wzmocnić bezpieczeństwo danych. Tylko konsekwentne przestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa pozwala uchronić się przed atakami RaaS.

Sztuczna inteligencja – wielki potencjał i nowe zagrożenia

Rozwój sztucznej inteligencji, jaki dokonał się w ostatnich latach robi piorunujące wrażenie. Współczesne platformy pozwalają szybko i łatwo tworzyć różnorodne treści, począwszy od tekstu, poprzez zdjęcia, a kończąc na filmach i muzyce. Duże obawy budzi to, że platformy dające tak ogromne możliwości są w zasadzie ogólnodostępne. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej znanych osobistości z branży IT alarmuje o nowych zagrożeniach i apeluje o to, aby wprowadzić mechanizmy, które pozwoliłyby nadzorować i kontrolować dalszy rozwój AI.

Imponujący rozwój sztucznej inteligencji bez wątpienia niesie ze sobą duży potencjał, ale również nowe zagrożenia. Ataki cybernetyczne mogą być bowiem wspierane przez AI, która stale się uczy i może rozwijać techniki na podstawie poprzednich doświadczeń. Z drugiej jednak strony, możliwe jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu wdrożenia skuteczniejszych i samoulepszających się systemów ochrony danych osobowych. W związku z tym, każda firma posiadająca własną aplikację webową i zarządzająca danymi wrażliwymi powinna zainteresować się bezpieczeństwem cybernetycznym w kontekście sztucznej inteligencji.

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA)

Coraz większa liczba aplikacji webowych, w których możliwe jest logowanie się do swojego konta, nie tylko oferuje użytkownikom funkcję uwierzytelnienia wieloskładnikowego, ale wręcz wymaga jego stosowania. Technika ta polega na tym, że przy logowaniu system wymaga dodatkowych dowodów uwierzytelnienia tożsamości. Może to być konieczność wklejenia kodu otrzymanego na adres e-mail lub numer telefonu lub też przepisanie tymczasowego kodu z aplikacji, takich jak np. Google Authenticator. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko przejęcia dostępu do konta przez cyberprzestępcę, który posiada jedynie dane logowania. Firmy powinny tłumaczyć swoim klientom, na czym polega zabezpieczenie MSA i dlaczego warto je stosować.

Bezpieczeństwo danych z firmą Masbit

Bezpieczeństwo danych to bardzo odpowiedzialne zagadnienie, które warto powierzyć wykwalifikowanemu zespołowi programistycznemu, który dobrze zna charakterystykę współczesnych ataków cybernetycznych i wie, w jaki sposób można im zapobiec. Firma Masbit oferuje swoim Klientom zaawansowane rozwiązania technologiczne oraz wdrożenie podstawowych zasad związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym. Nasz zespół może wykonać również kompleksowy audyt, który pozwoli wskazać najsłabsze obszary infrastruktury cyfrowej mogące stać się celem ataku cyberprzestępców. W ten sposób można wzmocnić zabezpieczenia tam, gdzie jest to najbardziej wskazane. Firma Masbit pozwoli Państwu skuteczniej chronić dane osobowe przed nowymi formami ataków cybernetycznych.